Provisional Results: Race 1, Australia Day Regatta 2018 Series, 26 Jan 2018   
* = penalty applied to finish time  = subject to protest   C = Casual Entry.
     (Yachts not meeting Sailing Instructions minimum race requirements are shown as Casual)
Classic Non Spinnaker Division 1 (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 A38 Eventide John Morton 15:07:53 01:37:53 0.7751 01:15:52
 2 2 Sjo Ro Gary Ferres 14:56:02 01:26:02 0.8847 01:16:07
 3 353 Margaret Rintoul Bruce Gould 15:01:54 01:31:54 0.8584 01:18:53
 4 4664 Fagel Grip Jerry Lees 14:56:15 01:26:15 0.9259 01:19:52
 5 336 Vittoria Alan Reece 14:58:25 01:28:25 0.9086 01:20:20
 6 33 Nerida Sir James Hardy 15:11:57 01:41:57 0.7911 01:20:39
 7 24 Josephine Rob Evans 14:55:40 01:25:40 0.9557 01:21:52
 8 77 Anitra V Philip Brown 15:11:54 01:41:54 0.8135 01:22:54
Classic Non Spinnaker Division 2 (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 A188 Kelpie Merrin Maple-Brown 15:20:27 01:45:27 0.6097 01:04:18
 2 A37 Warana Fred Bevis 15:13:40 01:38:40 0.7393 01:12:57
 3 A4 Cherub Peter Scott 15:11:50 01:36:50 0.7537 01:12:59
 4 A2 Vanity John Crawford 15:11:26 01:36:26 0.7708 01:14:20
 5 A135 Yeromais V John Diacopoulos 15:19:44 01:44:44 0.7117 01:14:32
 6 A143 Reverie John Barclay 15:20:15 01:45:15 0.7440 01:18:18
 7 A121 Lahara Mike Warner 15:29:51 01:54:51 0.6905 01:19:18
 8 MERMAID Sana David Mathlin 15:23:14 01:48:14 0.7350 01:19:33
 9 D11 Mermaid Martin French 15:47:18 02:12:18 0.6849 01:30:37
Division 1 Non Spinnaker (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 6448 Carats Steve Sweeny 15:54:55 01:59:55 0.9315 01:51:42
 2 6277 Limelight Alan Husband 15:55:52 02:00:52 0.9807 01:58:32
 3 6601 Well Inclined Brian McKean 16:03:43 02:08:43 0.9216 01:58:38
 4 0011 Viva La Vita Howard Elliott 15:52:32 01:57:32 1.0110 01:58:50
 5 6511 Cloud IX Andrew Waugh 15:57:25 02:02:25 0.9737 01:59:12
 6 420 Supertramp II Sean Kelly 16:06:38 02:11:38 0.9115 01:59:59
 7 99 Pazazz II Rob Drury 15:53:35 01:58:35 1.0251 02:01:34
 8 4377 Clewless Susan Hardy 16:01:31 02:06:31 0.9670 02:02:20
 9 7124 As You Do Ross Littlewood 15:59:20 02:04:20 0.9983 02:04:07
 10 8400 Crackerjack Dennis Galvin / Chris Harper 16:04:14 02:09:14 0.9808 02:06:45
 11 A35 Running Away Hugh Hodgkinson 16:15:51 02:20:51 0.9159 02:09:00
Division 1 Spinnaker (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 11 Defiance Nicole Shrimpton 15:31:29 01:51:29 1.0046 01:52:00
 2 43218 Vamp David Fuller 15:07:57 01:27:57 1.2786 01:52:27
 3 6070 Sydney David Kellett 15:14:14 01:34:14 1.2851 02:01:06
DSQ 227 Flashback Brian Cunynghame
Division 2 Non Spinnaker (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 AUS716 Slips Stephen Churm 15:04:12 01:04:12 0.8680 00:55:44
 2 3666 Much Ado Richard Wither 15:07:01 01:07:01 0.8545 00:57:16
 3 6680 Ostara Glenn Richard 15:19:04 01:19:04 0.7441 00:58:50
 4 A111 Ca Va Richard Lamrock 15:08:35 01:08:35 0.8655 00:59:22
 5 25 Kookaburra Linda Bell 15:01:18 01:01:18 0.9700 00:59:28
 6 4254 Magic Chris Manion 15:08:48 01:08:48 0.8737 01:00:07
 7 7073 Serendipity Peter May 15:20:35 01:20:35 0.7683 01:01:55
 8 EAUS264 White Pointer Garry Kirkman 15:12:28 01:12:28 0.8725 01:03:14
 9 A8 Quattro David Brown 15:12:47 01:12:47 0.8719 01:03:28
 10 986 Tempus Fugit Ian Forbes 15:25:02 01:25:02 0.7977 01:07:50
RET 02 Intrepid Bob Bundeck
RET 01 Independence Bob Bunrock
Division 2 Spinnaker (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 2608 Rapid Transit Andrew Wyllie 15:42:59 01:57:59 0.9399 01:50:54
 2 FAUS66 Balmain Tiger Brian Wood 15:31:24 01:46:24 1.0453 01:51:13
 3 9933 Monkey Business Paul Glynn / Ian Alsop 15:49:53 02:04:53 0.9073 01:53:18
 4 6100 Calypso Magic G Turner / Julian Bethwaite 15:34:25 01:49:25 1.0637 01:56:23
 5 3024 Moonbeam Bart Foley 15:50:17 02:05:17 0.9320 01:56:46
 6 6945 Oscar Hugh Murray-Walker 15:52:44 02:07:44 0.9268 01:58:23
DNF 3020 Hick-up Bill Ure
Division 3 Spinnaker (PHS)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 A69 Lunacy Tom Moult 14:56:50 01:06:50 0.8096 00:54:06
 2 3164 Vitamin Sea David Coleman 15:07:04 01:17:04 0.7595 00:58:32
Historical Skiffs (Scratch)
  Place Sail Name Skipper Finished Elapsed HC Corrected
 1 H3 Scot Greg Kaye & J Watt 15:27:49 01:22:49 0.9156 01:15:50
 2 H7 The Mistake Terry Stewart 15:28:39 01:23:39 0.9636 01:20:36
 3 H6 Australia IV John Tierney 15:30:24 01:25:24 0.9636 01:22:17
 4 H1 Britannia Ian Smith 15:36:07 01:31:07 0.9399 01:25:38